Elon Musk Tesla’sını Mars’a gönderiyor !

340

“Son yıllarda kendinden en çok kim söz ettirdi ?” diye bir soru sorsanız kesinlikle Elon Musk derim. Bu kişi 2001′ de kurduğu Space X projesinin en büyük projelerinden birini hayata geçirip, yine kendi ürettiği ilk full elektrikle çalışan otomobil markası olan Tesla üretimi otomobilini Mars’ın yörüngesine fırlatılacak. Eğer bu test olursa 2020 yılında Mars’a ilk iniş. 2022 yılında da mürettebatlı ilk iniş gerçekleşecek. Mars’a gidiş orada minimum gidiş dönüş 400 gün süreceği söyleniyor. Ve 21. yüzyılın sonlarına doğru  yerleşim planlanıyor. Bu süre zarfında mürettebatı olan insanlı uçuş sayısı en az 1000 olarak hesaplanıyor. Bu hesaplamalar şuan ki gidiş geliş hızlarına göre hesaplanmış. 2001′ de kurulmuş Space X ‘in bizi bu denli heyecanlandırması gerçekten çok süper birşey.

Elon Musk bu uçuşa Falcon Heavy diyor.  3 roketten meydana geliyor. Bu roketler daha önce uzaya gidip, başarılı bir şekilde geri dönüş yapan Falcon 9 roketlerinden oluşuyor. Her bir roketin altında 9’ar tane merlin motoru bulunuyor. Toplamda 27 motor var. Ve oldukça karmaşık ve riskli bir iş. Bu projenin maliyeti Elon Musk’a 90 milyon dolar.

Bu araç Tesla’nın ürettiği Roadstar bulunuyor. Bu araç Tesla’nın direk kendi kullandığı araç. Bu araç Mars’a gönderilmek üzere hazırlandı. Ve üstü açık olarak gidecek. Aracın içinde yine Space X’ in ürettiği uzay kıyafetlerini giyen bir manken var. Bu projede Elon Musk büyük bir PR çalışması da aynı anda yapıyor.

Uçuş sırasında Falcon Heavy ilk kez, Falcon 9 41 kez fırlatıldı. Uçuş hızı 40.000 km olarak hesaplanıyor ve Güneş yörüngesine 6 ayda varacağı hesaplanmış.

20. yüzyılın en büyük fırlatışına şahit olduk. Falcon 9 roketleri başarılı bir şekilde tekrar iniş yaptılar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir